• YARIM ALTIN
  1.457,00
  % 0,33
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  507332,490
  % -2,18
 • BIST 100
  1.408,53
  % -0,05

Arsa Kredisi Almak İçin Ne Gerekmektedir ?

Arsa Kredisi Almak İçin Ne Gerekmektedir ?

Türkiye’ de yaygın olarak değerlendirilen yatırım yollarından biri de arsa satın alma yöntemidir. Zaman geçtikçe alınacak olan arsanın değerleneceğine inanılıyorsa ya da alınacak arsa kullanılmak için alınıyorsa, satım alım ve sonrası işlemler için kişinin elinde bir miktar para bulunması gerekmektedir. Eğer nakit sıkıntısı yaşanıyor ise bankaların sunmuş olduğu uygun geri ödeme olanakları ve ideal faiz oranlarıyla arsa kredilerinden faydalanılabilir.

Her bir bankanın kendisine özel politikası olduğu için, arsa kredilerinde de bu durum geçerlidir. Şöyle ki, bankaların bazıları yalnızca imara açık olan arsalara kredi verirlerken bu arsalar ipotek ettirilerek kredi sağlanmış olur, bazı bankalar ise imara açık olmayan arsalara da kredi çekecek kişinin başka bir taşınmazına ipotek uyguladıktan sonra arsa kredisini verir. Arsa kredileri ipotek karşılığında verilen bireysel krediler olduğu için alınacak arsa imarlı ise direk o arsa ipotek edilir değilse de kişinin başka bir taşınmazı ipotek altına alınır.

Arsa Kredisinde Kredi Kullandırım Oranları

Arsa kredisi çekmek isteyenler için Bankadan bankaya değişen şartlara değinilmişti, bir başka şart da kredi kullandırım oranıdır. Kredi verilecek arsanın kredi kullandırım oranı, alınacak olan arsanın ekspertiz değeri üzerinden %45 ve %60 arasında değişim göstermektedir. Arsa kredisi alınmak istenen bir bankadan ve banka ekspertiz raporunun % 50’ sini kredi olacak veriyorsa, bankanın arsa değer tespiti için yolladığı eksper yoluyla belirlenen ekspertiz değerinin %50’ si kredi olarak alınabilir. Bu hesaba göre bu bankadan 100 bin TL değerindeki bir arsa için yalnızca 50 bin TL kredi alınabilmektedir.

Arsa kredisi veren bankaların sundukları geri ödeme seçenekleri de bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Bazı bankalar yalnızca 36 aya kadar vade seçeneği sunarlarken bazıları da 120 aya kadar geri ödeme seçeneği sunmaktadırlar. Kredi sözleşmesi imzalanmadan önce tüm bu şartlar iyice düşünülmeli ve ona göre hareket edilmelidir.

Tarla Kredisi

Arsa kredilerinin yanı sıra, bankaların KOBİ bankacılığı adı altında sunmakta oldukları tarla kredileri de vardır. Çiftçilikle uğraşan kişiler, tarla satın almak istediklerinde bankaların sunmakta oldukları tarla kredisi hizmetlerinden faydalanabilmektedirler. Bu kredi türü içinse aranan en büyük şart, kredi alacak kişinin çiftçi olması ve çiftçi kartına sahip olmasıdır.

Arsa Kredisi İçin Gerekli Evraklar

 • Kimlik fotokopisi
 • Gelir belgesi
 • Ek gelirler olması halinde ek gelir belgesi
 • Kredi talebinde bulunan kişi adına son üç ayda düzenlenmiş su, doğalgaz, elektrik ya da telefon faturası
 • Alınacak gayrimenkule ait tapu fotokopisi

Son zamanlarda parasını bir şeylere bağlamak isteyenlerin en çok talep ettiği arsa veya arazi satın almasına karşın bankalarda yatırım yapmak isteyen kişilere alacakları topraklar için krediler sunmaktadır. Parasını bu doğrultuda değerlendirmek isteyenler haklı sebep olarak bir kaç seneye kadar arazi fiyatında artışlar olduğundan kredi uzun vade taksitlerle çekilse bile faizini karşılayıp hatta kar seviyesine bile çıkarmaktadır. Hele ki bu arazi sulak bir yerde veya üzerini yeşillendirme veya fidan dikimi ile bu fidanların meyve verme seviyesine geldiğinde değeri daha çok artış gösterecektir. Yine merkezi lokasyon da bulunan ve imara çıkmış arsaların bir zaman süresi sonrasında o bölgeye kentsel yerleşimi genişlemesi ve binaların yapılması ile alınan arsa 4 ve 5 kat değer kazanarak yatırım yapan kişiyi üzmüyor.