• YARIM ALTIN
  1.459,00
  % -0,46
 • AMERIKAN DOLARI
  8,1605
  % 0,04
 • € EURO
  9,7269
  % 0,21
 • £ POUND
  11,2386
  % 0,29
 • ¥ YUAN
  1,2471
  % 0,11
 • РУБ RUBLE
  0,1058
  % 0,19
 • BITCOIN/TL
  487399,313
  % 0,07
 • BIST 100
  1.385,11
  % -0,58

Banka BLZ Kodu Nedir ?

Banka BLZ Kodu Nedir ?

Kelimenin aslı “Bankleitzahl” olup banka kodu anlamına gelmektedir. Okuyunca da anlaşılacağı gibi kelime Almanca’ dır ve Avrupa kapsamında bankaların güvenliği için kullanılan bir kodlama sisteminin adıdır.

Avrupa’ da işlem yapan finansal kuruluşların işlem hızları ve güvenliklerinin sağlanması, yüksek seviyelerde tutulması için oluşturulan BLZ kodu, ülkemiz AB ülkeleri dahilinde olmadığı için bize sunulan bir hizmet değildir. Bizim bankalarımız da benzer güvenlik kodlamalarını kullanarak işlem güvenliği ve hızını sağlamaya yönelik çalışmalar yaparlar fakat BLZ kodu ülkemizde kullanılmamaktadır. Ülkemizde kullanılan EFT ve benzeri işlemlerde işlem hatasını ortadan kaldıran IBAN numarası, hesap numarasını ve şube kodunu bünyesinde barındıran kodlamalar, numaralardır. BLZ kodu da aynı mantıkla çalışarak işlem güvenliğinin korunmasını sağlar.

BLZ Kodu Nedir ve Nasıl Kullanılır?

BLZ kodu, kişilerin kayıtlı bulundukları şubelerin hesap kodlarını ve bankaların şubelerin şube koduyla banka kodunu kapsayan kodlardır. Tüm bu karmaşık kodlama sayesinde para gönderimi ve benzeri işlemler gerçekleştirilirken güvenlik yüksek seviyede tutuluyor ve paranın yanlış yere gönderilme ya da gönderilmeme gibi kusurlu durumlarla karşılaşılmıyor. Türkiye’ de bizlerin kullandığı IBAN numaraları da aynı amaç için geliştirilmiş olup bünyesinde hesap numarası ve şube kodunun bulunması, aktarılan kıymetli değerlerin yanlış hesaplara gitmesini ya da aktarımın gerçekleşmemesini önlemek için geliştirilmiştir. BLZ kodu Avrupa çapında kullanılan bir kodlama ve güvenlik sistemi olduğu ve ülkemiz Avrupa Birliği üye ülkelerinden biri olmadığı için Türkiye bu uygulamayı kullanan ülkeler arasında yer almamaktadır.

Kodun kullanımına ilişkin, BLZ banka kodlamasını kullanmak isteyen kişiler, hangi ülkede bulunuyorlarsa o ülkenin 2 haneli ülke kodu, ana kodlamanın başına yazılır. Örneğin İtalya’ da bulunan birisi bu işlemi gerçekleştirmek amacıyla kodlamanın başına IT yazacaktır. Ülke kodlarıyla birlikte toplamda 22 haneden oluşan bu sistem, kişilerin işlem güvenliği ve güvenilirliğini sağlamak amacıyla geliştirilen bir kodlama sistemidir.