• YARIM ALTIN
  1.473,00
  % 1,27
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  501908,548
  % 0,95
 • BIST 100
  1.408,14
  % 0,03

Banka Kara Listede Olup Olmadığı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Banka Kara Listede Olup Olmadığı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Kredi kartları ve kredilerin geri ödenmesinde sorun yaşayanların yer aldığı bir listedir bankaların oluşturduğu kara listeleri. Ülkemizde neredeyse herkesin en az bir olacak şekilde kredi kartına sahip olduğunu biliyoruz ve alışveriş sırasında bilinçli tüketici edasıyla davranma yanlarının da geri ödeme zamanı geldiğinde sıkıntılı zamanlar geçirdiklerini biliyoruz. Kişilerin kredi kartları, kendilerinin alım gücünü arttıran birer etmen olmamalarına rağmen kişiler bu kartların limitlerini hiç geri ödemeyecekmiş gibi kullanma eğilimindeler. Hal böyle olunca bankalarla tüketiciler arasında çeşitli sıkıntılar doğuyor.

Bankaya yapılan kredi ve kredi kartı ödemeleri, kişilerin zor zamanları olduğu aralıklarda ihmal edilebilir ya da ödenmesi gereken tutarlardan daha az şekilde ödemeleri yapılabilir. Herkesin başına gelebilecek bu durum aslında kişilerin direk olarak kara listeye alınmalarına neden olmamaktadır. Bu durum kendilerinin kredi notlarının kötü etkilenmesine neden olur. Kısa süreli aksamalarda büyük sorunlar yaşanmamasına rağmen bu aksama 90 günü bulduğu zaman bankalar müşterileri hakkında yasal işlemleri başlatırlar. Yasal takip sürecinde bankanın avukatları durumu Merkez Bankası’ na bildirirler ve Merkez Bankası’ da bu kişileri bankaların kara listesine yerleştirir.

Aslına bakılırsa bankaların kara listesine girmek için hiçbir şekilde ödemede bulunmamak ve uzun süre boyunca bu istikrarı sürdürmek gerekmektedir. 3 ay boyunca hiç ödeme yapılmamış ise yasal süreç başlayacaktır. Bunun dışında asgari ödeme tutarlarında ödeme yapılır ve buna devam edilirse yalnızca gecikme faizi ortaya çıkar ve ödenir. Kara listeye girmek uzun bir süreç olduğu gibi kara listeden temizlenerek çıkmak da oldukça uzun bir süreçtir. Siz siz olun, kara listeye girmemeye özen gösterin.

Banka Kara Liste Sorgulamaları Hangi Yöntemlerle Yapılır?

Kişiler, kendilerinin kara listede olup olmadıklarını öğrenmek için birkaç alternatife sahiptirler fakat bunlardan en kolayı, kişinin kendi bankasına ya da başka bir bankaya giderek sundukları hizmetlerden herhangi birinden faydalanmak istediğini söyler. Bunun sonunda banka görevlisi kişiyi sistemde var olup olmadığınızı sorgulatacaktır ve eğer kişi kara listede yer alıyor ise kendisine bildirecektir.

Yöntemlerden bir diğeri ise risk merkezi raporu edinerek kara listede olunup olunmadığına bakmaktır. Bankalardan bazılarının sunduğu risk merkezi raporu ile kişilerin kara listede olup olmadıkları ve daha birçok bilgiye ulaşılabilir. Genellikle risk raporu belgelerinin ilki bir ücret istenmeden verilir, daha önce bu yola başvurulmuş ise ücret talebinde bulunulabilir.

Başvurulabilecek bir diğer yöntem de kara liste denilen raporların toparlandığı Merkez Bankası’ na dilekçe yazmaktır. Bu konu hakkında Merkez Bankası’ na bir dilekçe yazılır ve gönderilir. Dilekçenin cevaplanması biraz uzun sürebilir, bu yüzden bu seçeneği fazla acelesi olmayanlar kullanmaktadırlar.