• YARIM ALTIN
  1.473,00
  % 1,27
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  502400,649
  % 0,77
 • BIST 100
  1.408,14
  % 0,03

Banka Sicilim Ne Zaman Düzelir, Kara Listeden Çıkma Süresi

Banka Sicilim Ne Zaman Düzelir, Kara Listeden Çıkma Süresi

Kişilerin zaman içerisinde çektikleri ihtiyaçlarını karşılamak için banka kredisi, kredi kartı gibi parasal harcamalarını bankaların belirlediği sürede ödeyemeyip banka tarafından ihtar edildikten sonra alamadığı kredi ve kredi kartı borçlarından dolayı kişileri Merkez Bankasının ve Kredi Kayıt Bürosu bünyesinde tutulan Kara Listeye aktarılır. Kara listede bulunan kişilerin listeden çıkma veya sicillerinin düzelmesi için yasal bekleme süresi banka veya bankanın varlık şirketlerine aktardığı borcunu kapatması halinde 5 yıl, borucunu ödemediği takdirde durumlarda 10 yıl gibi bir zaman aşımı geçmesi gerekmektedir.

Borçlu Kişi Kara Listeden Ne Zaman Çıkar ?

Bankaya olan borçtan ötürüı Kara listede ismi geçen bir kişi ülke genelindeki tüm özel ve resmi bankaların bankacılık ürünlerinden sadece mevduat, otomatik fatura ödeme, yatırım hesabı vb. işlemlerde bulunabilir bunların dışındaki kredi, kredi kartı, çek, senet vb.  parasal kullandırım ürünlerin hiçbirisinden yararlanamaz ve talebi olduğunda direk kredi red cevabı veya olumsuz rapor bildirilir. İhtiyaçlarının giderilmesi amacı ile bu hizmetlerden faydalanamayan bireysel ve ticari müşterilerin finansal işlemlerindeki kısıtlamalardan dlayı ticari hayatı ve sosyal düzeni alt üst olur. Böyle bir olumsuz durum ile karşılaşmamak veya bankaların sunmuş olduğu avantajlı kredi ve kredi kartı kullanım özelliklerinden faydslanmak isteyen kşiler en kısa zaman içerisinde borcun tamamını kapatıp, Kara listeden çıkma süresi olan 5 senenin tamamlanmasını beklemelidir, borç ödenmediği durumda bu süre yukarıda belirttiğimiz gibi 10 yıllık bir zamana yayılarak dahada çok sıkıntılı durumlar ile karşılaşılabilir.

Banka sicilimi düzeltmek için ne yapmalıyım.

Kredi kullanmak isteyen kişiler kara listede olduğu süreç içerisinde bankaların sunduğu bir takım finansal işlemleri  kullanmak istedikleri zaman, bazı bankalar o kişiler için kara listeye veya siciline bakmadan beyaz sayfa açabilmektedir. Peki bu nasıl olacak? İsmi kara listeye dahil bir kişi borcunu 3 sene boyunca düzenli olarak ödeyip, bu süre zarfında talepte bulunacağı banka ile arasını iyi tutma adına; yatırım, mevduat ve otomatik fatura ödeme gibi işlemleri de düzenli olarak zamana yayarak gerçekleştirmesi halinde Kara Listede ve sicil bozukluğu olsa bile bankaların bazı finansal işlemlerinde faydalanabilirler.