• YARIM ALTIN
  1.452,00
  % -0,46
 • AMERIKAN DOLARI
  8,1167
  % 0,10
 • € EURO
  9,7210
  % 0,18
 • £ POUND
  11,2032
  % 0,36
 • ¥ YUAN
  1,2408
  % 0,14
 • РУБ RUBLE
  0,1075
  % 1,26
 • BITCOIN/TL
  522565,583
  % 4,06
 • BIST 100
  1.378,37
  % 0,18

Banka Vadeli veya Vadesiz Hesap Açmak İsteyenlere Tavsiyeler

Banka Vadeli veya Vadesiz Hesap Açmak İsteyenlere Tavsiyeler

Yeni bir hesap oluşmak isteyen birey, halihazırda bir bankayla çalışıyor ise bu bankanın internet sitesinden kolaylıkla yeni bir hesap oluşturabilmektedir. Fakat kullandığı bankadan başka bir bankada yeni bir hesap oluşturmak istiyorsa hesap açımı için gönlünden geçen bankaya şahsen müracaat etmelidir. Tercih edilen bankaya T.C. kimlik kartı ile istenen bankanın bir şubesine giderek bu bankadan hesap açılabilmektedir.

Eğer kişilerin banka şubelerine giderek yeni hesap oluşturmak için vakitleri yoksa bankaların şubesiz bankacılık hizmetleri kapsamında banka görevlileri size kadar gelip banka hesabınızı oluşturuyorlar. ATM kartı teslim ediliyor ve yeni hesap kullanıma hazır halde teslim ediliyor. Aynı zamanda bankaların şubesiz bankacılık hizmetlerinde EFT, havale ve benzeri masraflar kullanıcılara yansıtılmamaktadır.

Hesap Açmadaki Ana Neden Belirlenmeli

Yeni banka hesabı oluştururken bireylerin yapmaları gereken ilk iş, yeni banka hesaplarını neye göre açacaklarıdır. Yani hangi amaçlar doğrultusunda bu hesaplara ihtiyaç duymaktalar? Eski bankalarından memnun kalmamış olabilirler ya da eski bankalarının uygulamakta oldukları hesap işletim ücreti ve faiz oranları bireylere fazla gelebilir. Bu gibi nedenler bir liste halinde sıralanırsa, aranan, hesap açılmak istenen bankanın tespit edimi de kolaylaşacaktır.

İlk Kez Banka Hesabı Açanlar

İlk kez bir bankada hesap açacaklar, hesap açtırma nedenlerini iyi düşünmeli ve bu nedenler ışığında doğru bankayla çalışmaya başlamalıdırlar. Örnek vermek gerekirse; açacağı hesabı birikim hesabı olarak kullanmak isteyen birisi bankanın vadeli hesaplar için verdiği faizleri incelemeli, açacağı hesabı EFT, havale gibi işlemler için kullanan birisi bankanın bu ücretleri alıp almadığına dikkat etmeli ve internet bankacılığı kullanmak isteyen birisi bankanın böyle bir hizmet sunup sunmadığından emin olmalıdır.

Kullanılmakta Olan Bankadan Memnun Kalınmadıysa

Şu anda kullanılmakta olan bankadan ve sunduğu hizmetlerden tatmin olunmuyorsa bu tatminsizliğin sebepleri ortaya konup bir daha ki banka seçiminde farklı bir strateji izlenmelidir. Örneğin, bankanın kullanıcılara sunduğu kampanyalar az ise yeni tercih edilen bankanın teklif ettiği kampanyalar daha fazla olmalı; eski bankanın hesap işletim ücreti, EFT ve havale gibi masrafları fazla ise yeni seçilecek bankanın müşterisinden talep ettiği masraflar daha düşük olmalı; kredi kartı faiz oranları kullanıcı için fazla ise yeni tercih edilecek bankanın uyguladığı faiz oranları eskisine nazaran daha düşük olmalıdır.

Bu gibi nedenler sıralanarak müşterisi olunan bankadan neden memnun kalınmadığı açığa çıkarılabilir ve devamında, yeni banka seçiminde bu gibi durumlardan kaçınılabilir, daha iyi şartlarda daha iyi bir bankayla çalışılabilir.

Birikim Yapmak İçin Banka Hesabı Oluşturuluyorsa

Tasarrufların birikime dönüşmesi için yeni bir banka hesabı oluşturulacaksa bunun için bankaların sunduğu faiz oranlarının araştırılması mantıklı bir hareket olacaktır. Birikim hesaplarına en yüksek oranda faiz veren bankaların listesinin çıkarılması ve bu listedeki bankaların sunduğu diğer hizmetler de değerlendirilerek tercih yapılması, kullanıcının uzun vadede mutlu olmasını ve birikimlerinin katlanarak artmasını sağlayacaktır.

En önemli tavsiyelerimiz den birisi de kullanmadığınız banka hesaplarını mutlaka kapattırın. Belli bir süre sonra bankada açılı olan hesabı unutan kişinin bilgisi olmadan hesaba ek olarak artı para hesapları tanımlanarak bu hesaplardan hesap özeti borcu veya yıllık kullanım veya kart bedelleri gibi çeşitli paralar çekilerek hesabınız eksi bakiye seviyesine erişiyor ve üst üste ödenmediği takdirde banka bildirim yaparak bu durumdan dolayı kredi notunuzu olumsuz yönde etkilemektedir.

Findeks Harici Ücretsiz Kredi Notunu Öğrenme [KKB]