• YARIM ALTIN
  1.443,00
  % -1,06
 • AMERIKAN DOLARI
  8,1334
  % -0,23
 • € EURO
  9,6755
  % -0,48
 • £ POUND
  11,1657
  % -0,48
 • ¥ YUAN
  1,2423
  % -0,22
 • РУБ RUBLE
  0,1054
  % 0,04
 • BITCOIN/TL
  511151,486
  % 4,04
 • BIST 100
  1.371,83
  % -0,30

Bankalar Hangi Hizmeti ve Ürünleri Satarlar?

Bankalar Hangi Hizmeti ve Ürünleri Satarlar?

Bankaların görevleri, bilindiği gibi fon toplamak ve topladıkları bu fonları değerlendirmektir. Bireyler, tasarruf yaparak biriktirdikleri, giderlerden arta kalan paralarını, yastık altında saklamak yerine bankada, mevduat hesaplarında değerlendirmeye karar verdiklerinde bir banka ile çalışılmaya başlanır. İyi günde tasarruf edilenlerin biriktirildiği ve değerlendirildiği bir kurum olan bankalar, işlerini büyültmek isteyenlere, ev ya da araba hatta ikinci el araba almak isteyenlere, eğitim için fon oluşturmaya çalışanlara çeşitli kredi paketleriyle hizmet vermektedir. Hizmet kurumları olan bankalar, müşterilerinin memnuniyeti ve kazancı için hizmet sunan kurumlar olduğu gibi bu kurumlar, müşterileri için çeşitli mallar da satmaktadırlar.

Aslına bakılırsa, müşterilerinin alışverişlerde nakit kullanımı yerine tercih ettikleri kredi kartları da bankaların sattıkları ürünler arasındadır. Kart oluşturulurken müşterilerinden alınan kart parası, yıllık kart aidatı gibi kredi kartı giderleri, bu ürünün banka tarafından satılan ürünler arasına girmesine yeterli gerekçeyi vermektedir.

Kredi kartı sahipleri, alışverişlerinde nakit kullanımı yerine kredi kullanımını tercih ederek bedava kredi kullanım imkanına kavuşmuş olacaklardır. Şöyle ki kredi kartı ile yapılan alışverişlerin taksitleri, yani kredi kartı dönem borcunun tamamı aylık olarak düzenli şekilde ödenirse kredi kartına işleyecek herhangi bir faiz bulunmamaktadır.

Bankaların müşterileri hizmetine sunduğu, bir anlamda faiz karşılığı sattığı diğer ürünü de kredilerdir. Birçok kullanım alanı için karakteristik özelliklere sahip farklı farklı krediler bulunmaktadır. Ev almak isteyenlere konut kredisi, araba ya da farklı bir taşıt almak için taşıt kredisi, anlık ihtiyaçlarını karşılamak ve benzer nedenler için kredi almak isteyenlere de ihtiyaç kredisi verilmektedir. Karşılıklı olarak imzalanan sözleşmede belirtilen faiz oranları karşılığında, bir anlamda kredi satışı gerçekleşmektedir.

Bankalar Açık Arttırma Yoluyla Neler Satar?

Daha farklı bir açıdan bakmak gerekirse, bankalar, ev ve araba gibi taşıt ve gayrimenkullerin de satışını yapmaktadırlar. İzah etmek gerekirse, zor zamanlarda insanların kurtarıcısı olabilen ve doğru kullanıldığı zaman gerçekten de böyle olan banka kredileri, yanlış kullanıldığı ya da daha önce belirlenen geri ödeme koşullarıyla ödenmediği taktirde kişilerin başına büyük belalar açabilmektedirler. Bankalar, büyük tutarlardaki kredileri müşterilerine teslim etmeden önce kendilerini, oluşabilecek herhangi bir riskten koruma altına almak adına, müşterilerinden bu kredilere teminat göstermelerini talep ederler. Taşıt kredileri için, kişilerin alacakları arabalar kredinin ödenmemesi durumuna karşı rehin altına alınmaktadır. Rehin işlemiyle birlikte aracın herhangi bir durumda sahibi tarafından satışı yapılamamaktadır. Aynı şekilde konut kredilerinde de alınacak ev teminat olarak gösterilir ve kredinin ödenememesi durumunda rehin olarak gösterilen ev satılır ve banka alacağını tahsil etmiş olur.  Bankalar, haklı olarak kendilerini koruma altına almak isteyecek ve müşterilerinin hatasından kaynaklanan herhangi bir zarardan etkilenmemeyi isteyeceklerdir.

Borcunu ödemeyen kimselerin bankalara rehin olarak gösterilen taşıt ve konutlar, banka tarafından açık arttırma usulüyle satılır. İcra yoluyla banka tarafından el konulmuş malların satımıyla elde edilecek gelirden banka, alacağını karşıladıktan sonra geri kalan parayı kişilerin hesabına yatırır.

Bu açık arttırmalarda, satılanların başında ev ve araba gelse de açık arttırmalara çeşit çeşit mal konu olabilmektedir. Özellikle ev ve araba sahibi olmak isteyen ve bunun yanında çok fazla para harcamak istemeyenlerin başvurdukları yerlerin başında bankaların açık arttırmaları gelmektedir. Bu açık arttırmalarda satılan mallar piyasa değerinin çok altında olduğu için, buralara olan talep son yıllarda artan bir eğilim göstermiştir.

Açık Arttırmalara Katılım Şartları

Bankalar, verdikleri borçlar karşılığı müşterilerinden bazı teminatlarda bulunmalarını isterler. Borçlar zamanında ödenmezse, zamanında teminat olarak gösterilen mallar, ev ve arabalar, haciz işlemi uygulanarak açık arttırmayla satışa sunulur. Bu açık arttırmalarda satılan mallar, ev ve arabalar, piyasa değerinin altından satış gördüğü için buralara olan ilgi de oldukça büyüktür.

Bankaların haciz işlemi uygulatıp açık arttırmayla yoluyla satacakları ev, araba ve diğer malları alabilmek için öncelikle açık arttırmaya katılma şartlarının tamamını yerine getirmiş olmak gerekmektedir. icra ihalelerine katılmak için taşınması gereken bazı gereklilikler bulunmaktadır. Öncelikle açık arttırmaya katılacak kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı taşıyor olmaları gerekmektedir. Ve bu kimselerin 18 yaşını doldurmuş yetişkin bireyler olmaları gerekmektedir. Bu şartların dışında, isteklilerin ihaleye katılabilmeleri için icra ihalelerine katılım formu, nüfus cüzdanı fotokopisi ve salonda satışa konu olan malın değerinin %20’ sinin temin edilmiş olması gerekmektedir. Aranan tüm şartlar sağlandıktan sonra ihale gününde ve doğru saatte ihale salonunda bulunmak, bankaların satışa sunduğu bu ürünleri, piyasa değerinin çok altında alma fırsatını yakalamak için yeterli olacaktır.