• YARIM ALTIN
  1.450,00
  % -0,27
 • AMERIKAN DOLARI
  8,1167
  % 0,07
 • € EURO
  9,7108
  % 0,04
 • £ POUND
  11,1820
  % 0,12
 • ¥ YUAN
  1,2405
  % 0,05
 • РУБ RUBLE
  0,1069
  % 0,70
 • BITCOIN/TL
  515835,737
  % 5,36
 • BIST 100
  1.378,37
  % 0,18

Bankalar Kanunu Nedir ?

Bankalar Kanunu Nedir ?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınırlarında yaşayan herkesi uymak zorunda olduğu bir takım yasalar bulunduğu gibi tüzel kişiliğe sahip kurum ve kuruluşların da uymaları gereken bir takım kural ve yasa bulunmaktadır. Her kurumun uyması gereken bazı yasa ve düzenlemelerin mevcut olmasının yanında bu kurumların kendi içlerinde oluşturdukları yönetmelikler ve bankacılık kanunu kapsamında oluşturulan ve uyulması gereken bazı kurallar vardır. Bankacılık kanunu ve benzeri diğer kanunların oluşturulma nedeni, bankaların yalnızca kendi çıkarları doğrultusunda hareket etmelerinin önüne geçmek, çalışmalarını toplum ve ülke adına da faydalı olacak şekilde gerçekleştirmelerini sağlamaktır. Bankaların çalışmalarını ve uymaları gereken kuralların tümünün düzenlendiği yasaya Bankalar Kanunu adı verilmiştir.

Bankalar, Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu tarafından oluşturulan kurallar çerçevesinde hizmet verirler ve bu çerçevede hareket ederler. Bankaların kendilerine ait olan mevzuatlar, bankalar kanunu kapsamında, yasalara aykırı herhangi bir unsur içermeyecek şekilde düzenlenirler. Normlar hiyerarşisi gereği yazılı olan hukuk kuralları arasında astlık ve üstlük ilişkisi bulunmaktadır. En üst mertebede yasalar bulunur ve yasanın altında yer alan düzenleme ve kurallar kesinlikle bu yasalara aykırı olacak şekilde düzenlenemezler.

Bankalar Kanununun Amaçları

Bankacılık kanunu için, bankaların anayasası olduğunun söylenmesi o kadar da yanlış bir deyiş olmayacaktır. Anayasalar, geçerli oldukları ülkelerdeki sosyal güveni ve refahı sağlamak, ülkenin bütünlüğü sağlamak ve ülkeyi korumak amaçlı oluşturulmuş yasalardır. Bu yasalar, ülkedeki siyasi yapı ile bütünleşir ve bu doğrultuda sosyal ve siyasi hayat şekil alır.

Anayasaların toplum üzerinde böyle düzenleyici ve koruyucu etkiye sahip olması gibi Bankalar Kanunu’ nun da bankalar üzerinde benzer etkileri vardır. Bankacılık kanunu, bankalarda gerçekleştirilecek olan işlemler, düzen ve güvenlik için oluşturulmuş kanunlardır.

Bankacılık Kanunu’ nda finans piyasalarının güvenliğini ve istikrarını sağlamaya yönelik düzenlemeler yer almaktadır. Bankaların rekabet sahasında haksız hareket etmelerini önlemek, müşterilerin haklarını korumak, bankaların rekabet sahasında ve finans sektöründe diğer unsurlara zarar vermemelerini ve zarar görmemelerini sağlayan düzenlemeler barındırmaktadır. Bankalar Kanunu, kredi sisteminin olağan seyrinde ve bir aksaklıkla karşılaşmadan işlemesini ve korunmasını sağlar. Yanlış uygulamalar halinde kredi sisteminin büyük sorunlar doğurabileceği bilindiği için bu konuda sıkı düzenlemeler bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse Mortgage kredilerinde ve sisteminde ortaya çıkan sorunlar, bölgeselin çok ötesinde, küresel boyutta sorunların oluşmasına neden oldu ve bundan sonra bu alanda yeni düzenlemelere , bankacılık sisteminde de değişime gidildi. Bankacılık Kanunu’ nun esas amacı finansal istikrarın sağlanması ve bozulmasına neden olacak değişkenlerin fırsat bulmasının önüne geçmektir. Bankalar Kanunu’ nun bir diğer amacı da banka müşterilerinin çıkarlarını gözetmek, bankalarda tasarruf hesapları olan ve bankalarla iletişim halinde olan kişilerin çıkarlarının korunmasını sağlamaktır.

Bankacılık Kanunu ve Banka Mevzuatları Neleri Kapsamaktadır?

Türkiye sınırları içerisinde hizmet vermeye devam eden katılım bankaları, kalkınma bankaları ve mevduat bankalarının sunduğu hizmetler, Bankalar Kanunu kapsamında yasa ve düzenleme altına alınmıştır. Aynı zamanda yurt dışında kurulmuş fakat Türkiye sınırları faaliyet gösteren şubeleri olan finansal kuruluşlar da bu düzenlemelere uymak durumundadırlar.

Bankalar Kanunu aynı zamanda Türkiye Bankalar Birliği ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği, Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu( BDDK), Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu gibi kurumları da kapsama altına almaktadır.