• YARIM ALTIN
  1.680,00
  % 0,64
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  312647,483
  % -4,57
 • BIST 100
  1.432,93
  % 0,34

Bankalar Konut Kredisi Başvurularını Nasıl Değerlendiriyorlar ?

Bankalar Konut Kredisi Başvurularını Nasıl Değerlendiriyorlar ?

Konut kredisi almak isteyenler, piyasada konut kredisi veren bankaların tümünü araştırırlar ve en doğru kararı vermek isterler. Verdikleri kararla birlikte önlerinde uzanacak, uzun bir dönem boyunca kredi ödemesinde bulunacaklardır. Gerek faiz oranları, gerekse kredinin diğer masrafları, bankaların hazırlamış oldukları konut kredilerini birbirlerinden farklı kılmaktadır. Altına imza atılacak sözleşmeyle birlikte yüklü miktarlarda kredi alınmış ve faiziyle birlikte geri ödenmesi kabul edilmiş olacaktır.

Aynı şekilde bankalar da kişilerin konut kredisi başvurularında müşterilerini detaylı şekilde incelemektedirler. Yüklü miktarlarda hazırlanan ve uzun süre içerisinde geri ödenecek olan konut kredileri, bankaya her giden kişiye kolay kolay verilmemektedir. Kredilere yüklü miktarlarda paranın konu olması, bankaların bu konu hakkında derinlemesine araştırma ve değerlendirmede bulunmalarına neden olmaktadır. Aşağıda bankaların, konut kredisi başvurusunda bulunan müşterilerini ve kredi taleplerini nasıl değerlendirdikleri ve bu değerlendirme aşamasında neleri baz aldıkları detaylı şekilde anlatılmaktadır.

Konut Kredisi Değerlendirmesi

Bankalar, müşterilerinin ve yeni müşterilerinin her hizmet kullanma başvurusunda olduğu gibi konut kredisi başvurularında da Kredi Kayıt Bürosu Findeks verilerinden faydalanır. Findeks verileri, kişilerin finansal ayak izlerine göre şekil alan; kişilerin ödeme alışkanlıklarını, disiplinlerini, borçlarına sadakatlerini gösteren ve bankaların hizmet sunumundan önce sık sık faydalandıkları değerlendirme ölçütleridir. Findeks kredi skorları yüksek olanlar, başvurdukları kredileri rahat ve bir engele takılmadan alacaklardır. Findeks kredi skorları nispeten düşük olanlara ise banka şüpheyle yaklaşacaktır. Çünkü bu kişilerin geçmişteki finansal faaliyetlerinden dolayı Findeks kredi skorları düşük durumdadır. Bankalar, bu kişilerin ödeme alışkanlıklarını bu puanlara bakarak tahmin ettiklerinden kredi başvurusuna onay vermeyeceklerdir.

Kişilerin aylık gelirleri de konut kredisi için belirleyici unsurlardandır. Kişilerin düzenli aylık gelirleri, almak için başvuruda bulundukları kredilerin aylık taksitlerinin en az iki katı olmak zorundadır. Aynı zamanda kredi başvurusunda bulunan kişinin geliri, kredinin onay almasında önemli bir etken olduğu gibi ailedeki diğer kişilerin gelirleri ve haneye giren aylık düzenli gelir de kredilerin onay almasında önemli değişkenlerdir.

Satın alınacak evin nitelikleri, konut kredilerinin banka tarafından onaylanması için yeterli olmalıdır. Satın alınmak istenen evler, aşağıda listelenecek olan nitelikleri taşıdıkları taktirde bankalardan bu evler için konut kredisi alınabilmektedir.

 1. Satın alınmak istenen evlerin kat irtifakı ve mülkiyetinin bulunuyor olması gerekir.
 2. Yapım aşamasında olan evler için başvurulan konut kredileri için bankalar, evlerin en az %80’ inin tamamlanmış olması şartını aramaktadırlar.
 3. Evin projesine uygun olmayan, sonradan uygulanan değişikliklerin varlığı, konut kredisinin alınması önünde bir engeldir.
 4. Evin tapusunda ev mesken niteliğini taşımalıdır.
 5. Satın alınacak evin tapusu hisselere ayrılmışsa hisse sahiplerinin tümünün satışı gerçekleştirmiş olmaları gerekmektedir.
 6. Satın alınacak evler, yakın akrabadan satın alınıyor ise bankalar konut kredisi başvurusunu reddedecektir. Nedeni ise basit olarak, kişilerin finansal ihtiyaçlarını karşılamak için bankalardan konut kredisi gibi yüklü miktarlarda kredi kullanmaları ve bu esnada da kendilerini ev satın alıyor gibi göstermeleridir. Kişiler, aslında ortada bir ev satışı olmamasına rağmen yakın akrabalar arasında böyle bir ticaretin olduğu gösterilerek konut kredisi başvurusunda bulunurlarsa olumsuz yanıt alacaklardır.
 7. Kredi kullanarak satın alınmak istenen evlerin, çok eski ve harabe durumda olmaması gerekmektedir. Kredinin verilişi sırasında evler, bankaya ipotek edildiklerinden ve kredinin ödenmesinde bir sorun olması durumunda bankalar evleri açık arttırmaya çıkarttıklarından, evlerin açık arttırmada da satışının gerçekleştirilebilecek olması bankalara güven vermektedir.

Kişilerin Findeks kredi skorları, konut kredisi gibi yüklü miktarlarda hazırlanan krediler için çok büyük önem taşımaktadır. Findeks kredi skoru, finansal anlamda kişilerin ayak izi niteliğindedir ve kişilerin geçmişteki finansal yaşamlarına göre şekil almaktadır. Findeks kredi skoru düşük olan kimseler, kredi skorlarını yükseltecek faaliyetlere başlamalıdırlar.

Öncelikle yapılması gereken, kredi skorunu düşüren, ödenmemiş borçların kapatılmasıdır. Borçların kapatılması ve ödenmemiş faturaların ödenmesi, kredi skorlarını yükseltici faaliyetlerdendir.

Aynı zamanda kişilerin sahip oldukları kredi kartlarının ve banka hesaplarının aktif şekilde kullanımı, Findeks kredi skorlarını yükseltici etkiye sahiptir. Kredi kartlarının borçlarının ödenmesinin ardından aylık olarak, kart limitinin sonuna kadar doldurulmamasına dikkat ederek kullanılması ve her ay düzenli şekilde ödemelerinin yapılması, kişilerin düzenli bir finansal hayata sahip olduklarını gösterecektir.

Banka hesaplarına tanımlanacak olan otomatik ödeme talimatları ile banka hesaplarında bir nakit sirkülasyonu sağlanacaktır. Aktif ve ekside olmayan finansal kullanıcıların Findeks kredi skorları yükselmeye devam edeceğinden hesapların ve kartların tamamının düzenli şekilde kullanılması ve gereken ödemelerin yapılması, konut kredisi alımında bankanın kişilerin değerlendirmesinde olumlu sonuçlar verecektir.