• YARIM ALTIN
  1.638,00
  % -1,47
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  301654,303
  % -2,95
 • BIST 100
  1.460,86
  % 0,29

Bankaların Dosya Masrafları Hangileridir ?

Bankaların Dosya Masrafları Hangileridir ?

Beklenmedik bir anda ortaya çıkabilen ihtiyaçlar, değerlendirilmek istenen fırsatlar, ticari anlamda büyümeye girmek isteyenler, eğitim hatta yurt dışı eğitiminde bulunmak isteyenler, ellerindeki nakit ve diğer finansal değerler yeterli gelmediği zaman bankalara, tüm bu alanlar için özel oluşturulmuş kredi fırsatlarına başvururlar. İhtiyaçların giderilmesi ve zamana yayılarak ödenmesi adına kredi üzerinden hesaplanacak olan faiz, müşterilerin ne olduğunu bildikleri, kredinin ücreti denebilecek ekstra giderlerdir. Kredi üzerinden hesaplanan ve bankaların kasasına giren faiz giderleri dışında bankalar, kredi oluştururlarken oluşacak kazançlarını maksimize etmek adına kredi verdikleri müşterilerinden dosya masrafı adı altında çeşitli ücretler almaktadırlar. Verdikleri krediler için aldıkları faizlerin anlaşılabilir olmasının yanında müşterilerinden talep ettikleri bu dosya masrafı adlı ücretlerin anlaşılabilir bir yanı bulunmamaktadır.

Dosya Masrafı Nedir?

Dosya masrafı olarak adlandırılan bu ücretlerin boyutu 2000 TL gibi yüksek değerlere ulaşabilmektedir. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı açıklamaları doğrultusunda 75 kalem ücretlendirme kredi oluşturulması aşamasında müşterilere yüklenmektedir. Yargıtay kararına göre haklı nedenlere dayandırılmayan ve belgelendirilemeyen fakat banka tarafından dosya masrafı adı altında alınan ücretler haksız kazanç sayılmaktadır ve bankaların bu paraları müşterilerinden alma hakları bulunmamaktadır. Dosya masrafı, ekspertiz ücreti, komisyon ücreti, kredi izleme ücreti gibi masraflar tüketicilerden alınan masraflar arasındadır.

Bankalar bu ücretleri müşterilerinden haklı sebeplerle de alabilirler. Örneğin konut kredisi oluşturma sırasında alınacak konuta gönderilen eksper ücreti kredi alacak olan müşteriye yüklenebilir. Bu gibi, haklı ve belgelenebilir nedenlerden dolayı bankaların müşterilerinden masraf talep etme hakları bulunmaktadır. Fakat sözleşme imzalanırken müşterilerin ödemek zorunda bırakıldıkları bazı ücretler; kredi tahsis ücreti, ipotek fek ücreti, istihbarat ücreti, kredi kullanım ücreti gibi. Bu ücretlerin nasıl geri alınacağı aşağıda anlatılmaktadır.

Haksız Yere Alınan Dosya Masrafları Nasıl Geri Alınır?

Bankaların, müşterilerine kredi sözleşmesinde kabul etmek zorunda bıraktıkları ve dosya masrafı adı altında astronomik fiyatlardaki giderler, bankalardan geri alınabilmektedir. Eğer ki banka, bu giderlerin haklılığını ve olması gereken tutarda olduğunu kanıtlayamazsa daha önce almış olduğu bu masrafları ödemesi gerekmektedir. daha önce alınmış olan bu ücretlerin iadesi için izlenmesi gereken birkaç adım bulunmaktadır ve sabırla, belirtilen bu adımlar izlendiği taktirde bankaların müşterilerinden aldıkları bu haksız giderler geri alınabilmektedir.

Öncelikli olarak bankanın kişilerden kredi oluşturma aşamasında almış oldukları masraflar belgelenmelidir. Kredi kullanmış kişiler bankalarına giderek bu belgelerin kendilerine verilmesini istemelidirler. Bu istek karşısında bankaların çok da istekli davrandıkları söylenemez. Fakat bilgilendirilme hakkın kapsamında bu belgeleri size vermek zorundadırlar. Bu durumda da kar elde etme amacında olan bankalar müşterilerden yine astronomik tutarlarda çıktı parası talep etmektedirler. Çıktıların alınması için ödenen paranın faturalandırılması durumunda hazırlanacak şikayet dosyasına eklenmesi, dosya masraflarıyla birlikte bu paraların da geri alınabilmesini sağlayacaktır.

Bankaların müşterilerinden aldıkları dosya masrafları 3 bin TL’ den az ise Tüketici Hakem Heyetleri’ ne başvurulmalı, masraflar 3 bin TL’ den fazla ise Tüketici Mahkemeleri’ nin kapısı çalınmalıdır. Bu birimlere başvurmadan önce gerekli olan eksiksiz bir dosya masrafı iade dosyası hazırlanmasıdır. Dosya içerisinde dosya masrafı iadesi dilekçesi, bankanın müşterilerinden bu ad altında altıkları paraların belgelendikleri dokümanlar ve bu dokümanların teslimi sırasında alınan ücretlerin faturaları yer almalıdır.

Tüketici hakem heyetlerine yapılan başvurular için ödenmesi gereken herhangi bir bedel bulunmamaktadır. Fakat tüketici mahkemeleri için oluşacak mahkeme giderleri, mahkemenin sonuca ulaşması durumunda mahkemeyi kaybeden taraftan alınmaktadır. Dosya masrafı iadesi mahkemelerinin çoğu da banka müşterileri lehine bittiği için bu durumda da müşterilerin ödemeleri gereken bir ücret bulunmamaktadır.

Ayrıca, bu başvurular bireysel olarak yapılabildiği gibi bir avukatla anlaşılarak işlemlerin hızlandırılması ve emin ellere bırakılması da sağlanabilir. Bazı avukatlar bu davalara ücretsiz olarak bakmaktadırlar, nedeni de dava sonra erdiğinde ücretlerini karşı taraftan tanzim edecek olmalarıdır. Mahkeme için oluşan giderlerin tümü mahkeme sonuca ulaştığında davayı kaybeden taraflardan alınır ve çoğu durumda banka müşterileri davaları kazanan taraf olmaktadır.

Tüketici hakem heyetlerine ve tüketici mahkemelerine yapılan başvuruların sonuca varması için bu kurumların dosya yoğunluğuna da bağlı olarak 3 ay gibi bir süre beklenmesi gerekebilmektedir. Dosya masrafı iadesi için çıkan müşteri lehine olan karar ile konu olan bankaya gidilerek dosya masrafının iadesi istenmelidir. Bankalar çoğu durumda dosya masraflarını iade etmek istemeyeceklerdir ve müşterileri de haklarını korumak adına bankayı icraya verebilirler. İcraya sunma işlemi ilam takipli olarak gerçekleştirilmelidir.  İcraya sunma işlemi gerçekleştirildikten sonra bankaya icra dairesi tarafından bir ödeme emri gönderilecek ve ödeme emrinde de söz konusu olan borcun 7 gün içerisinde ödenmesi gerektiği, aksi durumda haciz işlemlerinin başlayacağı bildirilecektir. Haciz işlemlerini istemeyen banka, sonunda müşterisinden almış olduğu dosya masraflarını iade etmeye yanaşacaktır.

Dosya Masraflarının Geri Alınma Süresi

Kredi dosya masraflarının geri alınabilmesi için oluşturulan dosyanın Tüketici Hakem Heyetleri’ ne ya da Tüketici Mahkemeleri’ ne sunulması gerekmektedir. Dosyanın bu kurumlara tesliminden sonra kurumların yoğunluğuna göre değişmekle birlikte, dosyaların sonuca ulaşma süreleri 3 ay gibi bir süreye ulaşabilmektedir.