• YARIM ALTIN
  1.444,00
  % -1,00
 • AMERIKAN DOLARI
  8,1341
  % -0,22
 • € EURO
  9,6795
  % -0,43
 • £ POUND
  11,1658
  % -0,46
 • ¥ YUAN
  1,2424
  % -0,22
 • РУБ RUBLE
  0,1053
  % -0,02
 • BITCOIN/TL
  511626,380
  % 4,01
 • BIST 100
  1.367,07
  % -0,64

Bireysel Kredi Nedir, Kimler Bireysel Krediye Başvurabilir ?

Bireysel Kredi Nedir, Kimler Bireysel Krediye Başvurabilir ?

bireysel krediBireysel kredi nedir, nasıl kullanılır, bireysel kredinin başvuru şartları ve hesaplaması nasıldır ? Bireysel kredi bankaların kredi kullandırma şartlarına uyan şahısların bireysel amaçlı olarak çeşitli mal veya hizmet almak amacı ile ihtiyacı olan finansal tutara karşılık banka kredi sözleşmesindeki ödeme ve faiz şartlarının kabul edilmesi karşılığında kullandırılan kredilerdir.
Bireysel krediler için vadeler ve çekilen tutar limiti bir defalık tanımlanır. Vade sonu geldiğinde bu limit tekrardan kullandırılamaz. Bireysel Kredilere alakalı kurallar Türkiye Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından hazırlanmış olup, bu kurallar doğrultusunda kredi kullandırılması şartı vardır.

Bireysel Krediler Kaç Türden Oluşur ?

İhtiyaç Kredisiihtiyac kredisi:  Şahısların yaşamlarında kişisel ihtiyaclarını karşılayıp gidermek için kullandırılan kredidir.  Bu krediler eğitim-öğrenim kredisi, beyaz eşya kredisi, tatil kredisi ve ev yenileme kredisi vs.. gibi kredilerin hepsi  bireysel ihtiyaç kredisidir.  Bu kredilerin vadesi en fazla 36 ay ile sınırlı tutulmuştur. İhtiyaç kredileri kullandırılan kişinin kredi notuna bağlı olaraktan genel olarak teminat alınmadan kullandırılan kredilerdir. Bankanın kredi değerleme sonucunda kişinin kredi notuna bağlı olaraktan kefil isteme durumu olabilir. Banka için bu kredi ödeme riskinin daha yüksek olmasınedeni ile faiz oranı diğer kredilere göre 15-50 puan daha yüksek olabilmektedir. En çok ne kadar ihtiyaç kredi çekebilirim ? diye sorarsanız bankanın kredi değerleme oranına göre ortalama 20.000-30.000 TL civarında kredi kullanabilirsiniz.

Taşıt Kredisitaşıt kredisi: Binek otomobil veya hafif ticari statüsündeki, Sıfır KM ve 2. el araç alımlarının karşılanması amacı ile sadece gerçek kişilere kullanma şartı olan kredilerdir. Verilen taşıt kredisi karşılığında teminat olarak taşıt rehin alınmaktadır ve taşıtın ruhsatında rehinli yazar. Taşıt kredisi hesaplamalarında kredi tutarı, taşıt bedeli 50.000TL’ye kadar olan kredilerde taşıtın satış tutarının %70’i, taşıt bedeli 50.000 TL üzerindekilerin kredilerde taşıtın bedelinin %50’si ile limit koyulmuştur. Araçların satış değerleri belirlenirken sıfır araçlarda araç bayisinin satış bedeli, ikinci el taşıtlarda ise kasko bedelleri baz alınır. Taşıt kredileri en fazla 48 ay vade sunulur. Diğer yandan kredi desteği sunulan araç için hem teminatı sağlama almak hemde kendi ürünlerini satmak amacı ile bankalar tarafından zorunlu kasko yapılmaktadır. Kasko değerleri farklılık göstermektedir.

ipotekli bireysel krediİpotekli İhtiyaç Kredisi: Şahısların, ticari kulanım dışında olan ihtiyaçlarını gidermek maksatı ile, kendi şahsı üzerinde bulunan tapu cinsi kat irtifaklı/kat mülkiyetli olan konutunun veya başka bir taşınmazın teminat olarak ipotek alınması şartı ile Mortgage Yasası dahilinde kullandırılan kredilerdir. Teminatlı kredi olmasına karşın ihtiyaç kredisi olması nedeni ile 36 ay vade ile limitlendirilmiştir. Kredi borcunun ödenmesini sonrası vade bitiminde banka lehine taşınmaza konmuş ipotek kaldırılır. Bu kredilerin faiz oranları ihtiyaç kredilerine göre daha uygundur. Aynı zamanda Banka Sigorta Muamele Vergisi (BSMV)’nden muaftır, bu sebepten dolayıda maliyeti bakımından daha uygundur. Bankanın vereceği kredi tutarı ise teminat olarak bankaya verilen taşınmazın eksper tarafından belirlenen değerinin %50’si ile sınırlıdır.

Konut Kredisikonut kredisi: Şahıslara, yeni yapılmış veya daha önce kullanılmış çok eski olmayan ev-konut alımlarında destek sağlanmak amacı ile, satın alınacak konutun teminat olarak ipoteği alınarak veya satış vaadi sözleşmesine bağlı olarak garantörle/iyi niyet mektubu teminatı ile kullandırılan kredilerdir.  Konut kredileri teminatlı kredi olması sebebi ile vade uzatılmış ve 120 ay ile limitlendirilmiştir. Borcun tamamen ödenip bitmseninden sonra banka lehine konmuş ipotek kaldırılır. Ayrıca Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF) ve BSMV’den muaftır, bu nedenle maliyet olarak çok daha uygun kredidir. Kredi tutarı ise teminat olarak verilen konutun eksper tarafından belirlenen değerinin en çok %70-%75’si ile sınırlıdır.