• YARIM ALTIN
  1.473,00
  % 1,27
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  503202,449
  % -0,18
 • BIST 100
  1.408,14
  % 0,03

BKM Express – Bankalar Arası Kart Merkezinin Görevleri

BKM Express – Bankalar Arası Kart Merkezinin Görevleri

13 özel ve kamu bankasının bir araya gelerek 1990 yılında oluşturdukları, ödeme yöntemleri için nakit kullanımına alternatif olan her türlü ödeme ve para transferi yöntemini sağlamak ve desteklemek, altyapı oluşturmak ve güvenliğini sağlamak amacıyla kurulan kurumun adı Bankalar Arası Kart Merkezidir.

Banka kartı ve kredi kartı aktivitelerinde bulunan bankalar arasında uygulanmak üzere prosedürler geliştirmek, standart kurallar ortaya koymak ve bu doğrultuda çalışmalar yürüterek yeni kararlar almak, Türkiye sınırları dahilinde yürüttüğü uygulamalarla bu alanda yurt içi kurallarının oluşturulması, bankalar arasında gerçekleşen hesaplaşma ve takas işlemlerinin yürütülmesi Bankalar Arası Kart Merkezi’ nin görevleri arasındadır. Yurt içi kapsamında sayılanlar gibi görevlerinin olması yanında yurt dışı kapsamında da yurt dışı kuruluşları ila temas halinde olmak ve lazım olunan zamanlarda yurt içi kurumlarını bu alanda temsil etmek, bu kurumlarla iyi ilişkiler geliştirmek Bankalar Arası Kart Merkezi’ nin görevleri arasındadır. Bankaların devam etmekte olan işlemlerinin güvenliğinin sağlanması, işlem hızının yüksek, maliyetinin düşük olması için tek merkezin kullanımlası, bu merkezin de Bankalar Arası Kart Merkezi olmasını sağlamıştır.

Bankalar Arası Kart Merkezi’ nin Görevleri

Bankalar Arası Kart Merkezi’ nin yürütmekte olduğu asıl görevi, nakit kullanmaksızın insanların alışverişlerine devam edebilmeleri, günlük aktivitelerinden ve iş hayatlarından geri kalmamalarını sağlamaktır.

Bankalar Arası Takas İşlemlerinin Gerçekleştirilmesi

Bir diğer görevi de Yurtiçi Takas ve Hesaplaşma sistemi ile farklı katılımcı kartı ile farklı katılımcı POS cihazlarından ve ATM’ lerinden yapılan işlemler sonrası iki katılımcı arasında gerçekleşmesi gereken fon aktarımı ve takas işleminin hesaplamasını yapmaktır. Sisteme, kullanıcılar tarafından günlük tutulan

kayıtlar gönderilir, bu kayıtlar doğrultusunda yapılması gereken takas işlemleri gerçekleştirilir.

Güvenli İnternet Alışverişi

Online ve reel anlamda güvenli alışveriş kavramının büyük önem kazandığı günümüzde, kullanıcı bilgileri ve kart bilgilerinin korunması, şifrenin gizliliği gibi kavramların önemi büyük oranda artmıştır. Bankalar Arası Kart Merkezi’ nin bir diğer görevi de tüketicilere, internet alışverişleri sırasında güvenli bir ortam sunmaktır.

BKM Express

Kullanıcılarına internet ortamında güvenli bir hizmet sunmak ve alışverişlerini gönül rahatlığıyla tamamlamaları amacıyla Bankalar Arası Kart Merkezi tarafından geliştirilen BKM Express, online ortamda kredi kartı bilgilerinin paylaşılmasına gerek kalmadan alışverişlerin devam etmesini sağlamak amacıyla kurulmuş; hızlı, kolay uygulanabilen ve güvenli bir ödeme yöntemidir.

Bankalar Arası Kart Merkezi’ nin bu hizmetinden faydalanabilmek için öncelikle e posta adresi ile kişinin kendi belirleyeceği şifre ile bir hesap oluşturması gerekmektedir. Daha sonra alışverişlerinde kullanılması için tanımlanmasını istediği kredi kartının ya da banka kartının bilgilerini sisteme bildirecektir. Kayıt sırasında sisteme verilmiş olan cep telefonu numarasına gelecek kısa mesajla birlikte doğrulama işlemi gerçekleştirilecek ve kart ekleme işlemi tamamlanmış olacaktır.

BKM Express ile Nasıl Alışveriş Yapılır

Alışverişin gerçekleştirilmekte olduğu internet sitesinde, BKM Express ile öde seçeneği seçilecektir. Seçeneğin yönlendirmesiyle açılan sayfada BKM Express kullanıcı adı ve şifresi istenmektedir. Bilgiler girilerek giriş yapılır. Sisteme kayıtlı kartın ve ödeme seçeneğinin belirlenmesinin ardından işlemin onaylanması için sistemde kayıtlı cep telefonuna gelen kısa mesajla onaylama işlemi gerçekleştirilir.

BKM Express ile yapılan online alışverişlerde, kredi kartı bilgilerinin korunması ve çok aşamalı güvenlik sistemi sayesinde BKM Express kullanıcıları, sanal saldırganlardan kendilerini son derece keskin sınırlarla koruma altına almışlardır. Kart bilgilerinin bildirilmemesi yanında telefona gelen doğrulama şifresiyle de güvenlik arttırılmak istenmiştir.

Bankalar Arası Kart Merkezi, bireylere güvenli bir online alışveriş imkanı sunmak için BKM Express’ i geliştirirken bu hizmeti iş yeri sahiplerine de sunmaktadırlar. BKM Express üye iş yerleri, güvenilirliklerini Bankalar Arası Kart Merkezi’ nin sunmakta olduğu BKM Express üyelikleriyle müşterilerine kanıtlamış olmaktadırlar.

Aynı zamanda BKM Express kullanıcıları, diledikleri zaman android  ve iPhone uygulamaları aracılığıyla para gönderiminde bulunabilirler. Uygulamada yer alan para gönder seçeneği altında para gönderilecek kartın numarasının girilmesi yeterlidir.