• YARIM ALTIN
  1.593,00
  % -0,67
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  349272,386
  % 5,28
 • BIST 100
  1.392,91
  % 0,09

Eğitim Kredisi Nedir ?

Eğitim Kredisi Nedir ?

Okul hayatının, kişilerin üzerindeki olumlu etkilerini saymakla bitiremeyiz. Son dönemde eğitim düzeyinin ve kalitesinin değerinin anlaşmasıyla eğitime verilen önem de artış gösterdi. Eğitime harcananların tümü daha sonra daha iyi bir iş ve daha iyi bir gelecek olarak kişiye döneceğinden, bu konu tasarruf yapılabilecek bir konu değildi.

Üniversite öğrencileri ağırlıklı olmakla birlikte tüm öğrencilerin, eğitim hayatlarını devam ettirebilmeleri için finansal destek görmeleri gerekmektedir. Tam burada, bankalar da tüm okul, kurs, dershane, yurt dışı eğitimi dahil tüm konularda kredi desteği sağlamaktadır. Eğitim kredileri, eğitim süresince kullanılması için öğrencilere ya da velilere verilen ihtiyaç kredileridir. Bankaların çoğu 36 aya kadar vade ile öğrencinin belgelen direbileceği geliri varsa kendisine, yoksa da velisine verilen ihtiyaç kredileridir. Kredi için başvuru sahiplerinden eğitim görüldüğünü kanıtlar nitelikte kayıt belgesi ve fatura istenmektedir.

Eğitim Kredisi Şartları Nelerdir?

Son yapılan düzenlemeler nedeniyle talep edilen kredinin türü fark etmeksizin, başvuru sahibinden düzenli bir geliri olduğunu kanıtlar nitelikte belgeler talep edilmektedir. Gelirin gösterileceği bir maaş bordrosu ve eğitim görüldüğüne dair kayıt belgesi ya da kayıt yapıldığını kanıtlar nitelikte fatura ile bankalara eğitim kredisi için başvurulabilmektedir. Bahsedildiği gibi, bankalar kredi vermek için başvuru sahibinden düzenli gelire sahip olduğunu kanıtlamasını isterler. Talep sahibinin düzenli bir geliri yoksa başvuru otomatikman reddedilir. Bunun dışında, düzenli bir gelir ve maaş alınmayan bazı durumlarda da eğitim kredisi alınabilmektedir.

Kefil gösterme yoluyla bankalardan eğitim kredisi alınabilmektedir. Öğrencilerin çoğu bir işte çalışmadıkları için düzenli gelirleri olmamakta ve bankaya da gösterecekleri maaş bordroları olmamaktadır. Bu durumda, velisi ya da kefil olarak gösterilebilecek bir tanıdık bankaya kefil olarak verildiği taktirde, öğrenci, öğretim kredisini alabilmektedir. Burada da kefil gösterilen kimselerin gelir durumları araştırılır ve bu araştırma sonucunda kredi vermek için yeterli görülürlerse, eğitim kredisi onay alır.

Diğer seçenek de kişinin kullanmakta olduğu kredi ve banka kartlarından elde edilen verilerle oluşturulan kredi notunun ne seviyede olduğuyla alakalıdır. Bu skor, kredi kartının ve diğer finansal araçların kullanımı ve geri ödeme alışkanlıklarına göre şekil alır. Öğrencinin iyi bir kredi skoru varsa, banka, öğrencinin bir işe sahip olmaması durumunu göz ardı edebilir. Bu gibi olasılıkları yüksek tutmak için, kredi kartlarını ve banka hesaplarını kullanırken, her zaman hesaplı ve dikkatli olmak gerekmektedir.

Eğitim Kredisi Veren Bankalar

Bankaların birçoğu ihtiyaç kredisinin bir dalı olarak eğitim kredisi vermektedir. Bankalar şöyle teklifler sunmaktadırlar;

Ziraat Bankası Eğitim Kredisi

Öğrencilerin eğitim giderlerini karşılamakta kullanmaları üzere geliştirilen özel kredileri mevcuttur ve uygun faiz ve geri ödeme seçenekleriyle hizmete sunulmakta dırlar. Ziraat Bankası’ nın bu kredileri sadece üniversite öğrencilerine yönelik olmamakla birlikte özel okul, kurs, dershane ve yurt dışı eğitimi gibi çok çeşitli alanlarda öğrencilere destek olunması için geliştirilmiştir. Öğrencilerden de düzenli bir gelire sahip olduklarını kanıtlamaları istenmektedir ya da ailelerinden düzenli gelire sahip olan birisinin adına kredi çekilebilir. Kredi, 36 aya kadar vadelendirilebilir. Gerekli olan belgeler ise başvuru formu, T.C. nüfus belgesi, kişinin düzenli gelire sahip olduğunu gösteren gelir belgesi, eğitime ilişkin belge ya da fatura. Bu belgelerin tamamlanması ve banka tarafından onay alınmasıyla, bankadan kredi çekilebilmektedir.

İş Bankası Eğitim Kredisi

İş Bankası’ nın hazırlamış olduğu, öğrencinin eğitim hayatında ona destek olmak adına hazırlanan eğitim kredileri öğrencinin velisine verilmektedir. Öğrencinin eğitim giderlerini karşılamak için kredi çekildiğini kanıtlamak adına fatura ya da kayıt belgesi sunulmalı, başvuru sahibinin düzenli bir gelire sahip olması ve bunu belgelendirmesi gerekmektedir. Bu krediler 48 aya kadar değerlendirilebilirler.

Yapı Kredi Eğitim Kredisi

Yapı kredi de 50 bin TL ye kadar olan eğitim kredisini 48 aya kadar vadelendirmektedir. İstenen belgeler yine kredi alacak kişinin düzenli bir gelire sahip olduğunu kanıtlaması adına gelir belgesi ve kredinin eğitim adına alındığını kanıtlamak adına kayıt beldesi ya da fatura bankaya sunulmalıdır. Yurt dışında görülecek eğitimler için alınacak kredilerde de bankaya öğrenci vizesi sunulması talep edilmektedir.

ING Bank, Vakıf Bank, Garanti Bankası, Odeabank, Denizbank ve diğer bankalar da eğitim kredisi vermektedirler. Kredi için aradıkları şartlar da kişilerin gelirlerini kanıtlamaları adına gelir belgeleri, maaş bordroları ve kredinin eğitim adına alındığının kanıtlanması adına eğitim kurumuna yapılan kayıtın belgesi ya da faturasıdır.