• YARIM ALTIN
  1.616,00
  % -0,06
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  339242,402
  % -0,34
 • BIST 100
  1.388,33
  % 2,03

İpotekli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

İpotekli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Kişiler kredi almak istedikleri zaman bankaların bu kimselerden istedikleri bir takım gereklilikler bulunmaktadır. Kişinin bankaya gösterebileceği düzenli bir geliri yoksa ya da geliri doğrultusunda istediği kredi miktarına erişemiyor ise elinde bulunan eve ya da arabaya ipotek uygulatarak yani rehin göstererek, bankaların bazılarından almak istedikleri kredileri alabilmektedirler. Daha önce ipotekli kredinin ne olduğu açıklanacaktır.

İpotekli Kredi Ne Demektir?

İpotek gösterilerek alınan kredileri genellikle ihtiyaç kredileri oluşturmaktadırlar yani, konut ya da araç alımlarında kullanılan krediler için alınan mala otomatikman ipotek uygulandığı için bu tür kredilerde ayriyeten ipotek işlemi pek uygulanmamaktadır. İpotekli ihtiyaç kredisi kullanan kişilerin bu kredi türünü kullanmalarının bazı nedenleri vardır ve bunlar aşağıda sıralanacaktır.

Kredi alacak kişilerin, kanıtlayabildikleri herhangi bir gelir belgelerinin olmaması durumlarında,

Müşterinin hane geliri hesaplamalarının, istediği ihtiyaç kredisini tutarından düşük gelmesi durumlarında,

Kredi alacak olan kişinin kredi notunun orta seviyelerde ya da düşük seviyede olması durumlarında ve benzeri nedenlerden dolayı bankalar, kredi vermek için müşterilerinden kredi karşılığında teminat göstermelerini talep etmektedirler. Bankanın teminat talebinde bulunmasının ana nedeni, vermiş olduğu parayı güvence altında tutmak istemesidir. İpotekli ihtiyaç kredisi çekildikten sonra bankanın belirlediği geri ödeme hükümlerine uyulmadığı zaman ipotek konulan mal-mülk açık arttırmayla satışa çıkarılacaktır.

İpotekli Krediler İçin Neler İpotekli Gösterilir?

İpotek gösterilerek verilen kredilerin büyük bir kısmı ev ve arabaların ipotek olarak gösterilmesiyle banka müşterisine verilir. Fakat çok duyulmuş olmasa bile özellikle küçük ve büyük baş hayvancılıkla uğraşanlar için verilen kredilerde de ipotek işlemi uygulanır ve ipotek konusu işletmenin elinde olan kayıt altındaki hayvanlardır. Hayvanların sistemde de yer alan küpe numaraları alınarak ipotek konulur ve gelir belgesinden yoksun çiftçilerin istediği ihtiyaç kredisi, bu yöntemle kendilerine teslim edilmiş olur.

Hangi Bankalar Neye İpotek Uygulayarak Kredi Verirler?

Daha önce de anlatıldığı gibi her banka her türlü mala ipotek uygulayarak kredi vermemektedir. Devam eden kısımlarda hangi bankanın hangi malları ipotek olarak kabul ettiği ve kredi verdiği hakkında açıklama yapılacaktır.

Hayvancılıkla uğraşanlar için, işine konu olan sisteme kayıtlı hayvanlarının rehin göstererek kredi alabileceği bankaların başında T.C. Ziraat Bankası gelmektedir. Ziraat Bankasının yanında Şeker Bank da hayvanların rehin gösterilmesi karşılığında kredi talebinde bulunanların isteğini yerine getirmektedir. Kredi başvuruları şahsen yapılır ve hayvanların rehin işlemleri sonrası çiftçinin başvurduğu kredi kendisine verilir.

Ev ipotek edilmesiyle usulüyle, genellikle bütün bankalar kredi vermektedirler. İpotek konusu olacak ev, ekspertiz tarafından incelenir ve ev için belirli bir bedel çıkartılır. Çıkartılan bu bedelin yaklaşık olarak % 50 oranı kadar kredi kullanılabilmektedir. Evlerin ipotek konulması karşılığında kredi veren bazı bankalar ve bu bankaların sunduğu imkanlar aşağıda aktarılacaktır.

Akbank, 10 bin TL değerinde kredi için 48 ay vadeli şekilde, %1,29 faiz imkanıyla kredi sunmaktadır.

ING Bank, aynı şekilde 48 ay vadeli olacak şekilde ev ipotekli kredi imkanı sunmaktadır ve kredinin üst limiti 50 bin TL, faiz oranı ise %1.49’ dur.

T.C. Ziraat Bankası da ev ya da iş yeri için ekspertizin biçmiş olduğu değeri baz almaktadır. Bu değerler, evin %80’ ine kadar, iş yerinin %75’ ine kadar ve imarlı arazilerin de% 50 ‘ sine kadar kredi alınabilmektedir. Geri ödeme vadesi ise 48 aydır.

Araba ipotekli kredi için ise Vakıfbank’ ın sunduğu bir takım teklif bulunmaktadır. Kişi istediği kredi miktarını bankalardan alamıyor ise ve elinde de arabası varsa Vakıfbank, kişinin aracının kasko değerinin % 50’ si oranında kredi vermektedir. Tüm bunların sağlanabilmesi ve kredinin Vakıfbank’ tan alınabilmesi için aracın kaskolu olması gerekmekte ve kişinin de hayat sigortasına sahip olması gerekmektedir. Aracın ruhsatı ve kaskonun ödenmiş bir adet faturasıyla Vakıfbank’ a başvuru yapıldığı zaman aracın rehin olarak gösterilmesiyle istenen krediye erişile bilecektir.