• YARIM ALTIN
  1.681,00
  % -0,76
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  317112,702
  % 7,46
 • BIST 100
  1.454,12
  % 0,34

Konut Kredisi Çekerek Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Konut Kredisi Çekerek Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bankalara borçlanmak her zaman cazip gelen bir çözüm olmuştur. Yalnız bankalara borçlanırken nelere dikkat ediyor ve iyi bir araştırma yapıyor muyuz en önemli sorunlardan birisidir. Günümüzde özellikle bankaya borçlanmak ev alma istediğinden doğmaktadır. Yalnız konut sahibi olmayı istemeye karar vermek kadar konut kredisi çekmeye karar vermekte bir o kadar zordur. Bu da yetmezmiş gibi en uygun konut kredisini bulmakta başlı başına zordur.

Konut Kredisi Kullanırken Dikkat Edilecek Şeyler;

Hepsi bir yana konut kredisi çekerken nelere dikkat edilmeli, hangi banka ne kadar avantajlı gibi soruların cevabını kimler ne kadar biliyor açıkçası muamma olan bir durumdur. Maalesef birçok vatandaşımız konut kredisi çekerken olmadık hatalara düşmektedir. Ve bu hataları yapan bireyler durumun çok sonradan farkına varıyorlar; ama o zaman da artık iş işten geçmiş oluyor. Benim konut kredisi çekmek isteyen bireylere birkaç tavsiyem olacak. Öncelikle konut sahibi olmak için kredi çekmek istiyorsanız tüm bankaları araştırın, birebir görüşün. Çekinmeden ve sıkılmadan bu işe bir iki gününüzü verin emin olun karşılığını göreceksiniz. Bankalara gidip konut kredisi hakkında bilgi alırken de size sunulan faiz oranı yerine aylık taksit ödemelerinizin uygun olmasına özen gösterin. Çünkü ülkemizde dikkat ederseniz bireyler kredilerde öncelikle faiz oranını paylaşırlar.

TÜM BORCUNUZU HESAPLATTIRIN

Örneğin şu bankada 1,50 faizle konut kredisi aldım derler; ancak kendisinden alınan kredi masraflarını, ekstra sigortaları filan hesaba katmazlar. Elbette faiz oranı da önemli; fakat bu tek bir kriter değil, tek kriter de olmamalı da. Bankalardan sadece faiz oranı istemeyin. Diyelim ki 60 ay vade ile kredi talebinde bulundunuz. Bu 60 ay vade boyunca toplam ne kadar ödeyeceğinizi hesaplattırın. Bunu tüm bankalar için gerçekleştirin ve en uygun konut kredinizi bulun.  Bulduğunuzu varsaydığımız noktada ise dikkat etmeniz gereken dosya masrafları oluyor. Bankanın faiz oranları size çok cazip gelebilir.

Keza bazı bankaların uyguladığı stratejilerden birisi de budur. Sizi düşük faiz oranları ile cezbetmeye çalışırlar. Ama gelin görün ki dosya masrafı adı altında alınan masraflar çok yüksek miktarlar dadır. Böyle bir durum, düşük faiz miktarı sunan bir bankanın; daha yüksek faiz oranı sunup ama daha az masraf alan bir bankadan daha zararlı olmasına sebep olabilir. Konut kredisi alırken yaptırılması zorunlu olan tek sigorta DASK, yani deprem sigortasıdır.

HAYAT SİGORTASI ZORUNLU DEĞİLDİR

Bunun dışında, bankalar tarafından size dayatılmaya çalışılan hayat sigortası gibi hiçbir sigortanın zorunluluğu yoktur. Hayat sigortası, krediyi çeken kişinin ölümü durumunda, geride kalanlardan herhangi bir hak talep edilmemesi için yapılan bir sigortadır. Bu nedenle faydalı ve gerekli bir sigorta denilebilir; ancak dediğimiz gibi zorunlu değildir. Yani bankadan, bu sigortanın yapılmamasını talep etme hakkınız vardır. Hepsinden sonra size herhangi bir sigorta zorunlu adı altında yaptırıldıysa belgesini kesinlikle alın.