• YARIM ALTIN
  1.473,00
  % 1,27
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  501754,594
  % 0,63
 • BIST 100
  1.408,14
  % 0,03

Kredi Faiz Oranları 2019 Yılında Düşecek Mi?

Kredi Faiz Oranları 2019 Yılında Düşecek Mi?

Kredi faiz oranları düşer mi sorusunun cevabı için, öncelikle faizin artışında rol oynayan etkenlerden bahsetmemiz gerekir. [mavitext]Kredi faiz[/mavitext] oranlarının yükselişi ile ilintili olan nedenleri ele alıp, analiz etmemiz gerekir. Daha sonra düşer mi sorunun cevabı zaten ortaya çıkmış olur.

Faiz Oranlarındaki Değişim Grafiği Nasıl Olur?

Meseleye öz bir yaklaşımla bakarsak; merkez bankası faizleri artırdığında, tüm kredi türlerinde artış oluyor. Merkez bankası faiz artışını neye göre yapıyor? Bu, ülkenin o anki ekonomik durumunu gözeterek alınan karardır. Merkez bankasının görev tanımları içerisinde yer alan, para politikasının verimli işlemesi gerekir. Ülke ekonomi açısından bir gerileme veya durağan pozisyonun da ise para politikalarını devreye koyar. Para arz ve para talebi içerisinde bulunulan bu durum faiz oranlarını da doğrudan etkiler. Bu durum ya genişleyici ya da daraltıcı olarak uygulanır. Böylelikle ekonomi üzerinde bir düzen kurmayı hedefler ve bunun için çalışır.

Faiz Oranlarında Son Durum Nedir?

Merkez bankasının, 13 eylül 2018 tarihinde yapılan toplantısında faiz artırım kararı çıktı. Piyasa beklentileri üzerinde gerçekleşen faiz artırım kararı, döviz fiyatlarını da vurdu. 50 kuruş civarında düşen döviz, piyasayı bir nebze de olsa rahatlattı. Mevduat sahipleri için de avantajlı bir durum oldu. Hesaplarından aynı para üzerinden daha çok faiz almaya başladılar. Fakat bu durumun bir de dezavantajı olarak, kredi kullanmak isteyen tüketicilerin faiz oranlarındaki artışı oldu. Toplantıdan önce, bankalarda faiz oranları %2.90 civarındaydı. Faiz artışı kararı ile %3.10 ve bazı bankalarda daha da fazla oldu. Kredi kartından alınan alışveriş ve gecikme faiz oranlarında bir sonraki hafta başı itibari ile artış görünüyor.

Faiz Oranları Düşer Mi?

Son faiz artışı düşme ihtimallerini kapatmış görünüyor. 2018 yılı sonuna kadar, merkez bankası 2 tanesi para politikaları olmak üzere, toplamda 4 olağan toplantı gerçekleştirecek. Başkan Erdoğan’ın faize olan tavrı belli olsa dahi 13 eylül artışı yapıldı. Bağımsız bir devlet kuruluşu olarak merkez bankası, son toplantılarında ne gibi bir karar izler net değil.