• YARIM ALTIN
  1.473,00
  % 1,27
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  502994,452
  % -0,03
 • BIST 100
  1.408,14
  % 0,03

Maaş Yazısı Nereden Nasıl Alınır ?

Maaş Yazısı Nereden Nasıl Alınır ?

Bankalara başvuru yaparak kredi kullanmak isteyen kişilerden bazı durumlarda maaş yazısı talep edilmektedir. Maaş yazısı istenen kişiler ise bu yazıyı nereden ve nasıl alacaklarını bilmemekle birlikte içeriğinin nasıl olduğunu veya hazır örneklerini indirip doldurabilecekleri yerleri araştırmaktadır. Peki bankalar neden maaş yazısı isterler ?

Maaş Yazısı Nedir ? 

Maaş yazısı kişinin günübirlik veya yevmiye usulü ile sürekli olmamakla birlikte sigortalı olarak çalışmayan kişilerden  bankalar bir gelirinin olduğunu ispat etmek veya krediyi ödeyebilecek gücünün tespiti için çalıştıkları yerden maaş yazısı istemektedir. Bu yazıların içeriğinde kredi çekecek kişinin bilgilerinin ve yevmiye usulü ortalama ne kadar para kazandığını belirtir yazıyı isteyen banka adına hitaben hazırlanan dilekçe niteliğinde bir yazıdır. Aynı zamanda sigortalı olarak çalıştığı hallerde hak ettiği maaş haricinde aldığı ek komisyon geliri vs gibi durumlarda da bu yazı hazırlanabilmektedir.  Ayrıca bu verilen yazının kısmen veren firma tarafından sorumluluğunda kabul edilmesi anlamına gelebilmektedir. Bu yüzden yanınızdan çalışmayan veya asgari ücret haricinde daha yüksek kredi çekebilmek adına kazancını yüksekmiş gibi gösterilmesi amacı ile maaş yazısının hazırlanması işvereni veya yazıyı verende sorumlu tutarak bazı sıkıntılar ile karşı karşıya gelmesine neden olabilir.

Maaş Yazısının İçeriği Nasıl Olmalı ?

Maaş yazısı içeriğinde çalışan yani kredi çekecek kişinin adı soyadı, tc kimlik numarası ve ortalama ne kadar kazanç sağladığını rakam ve yazı ile belirtmesi gerekmektedir. Ayrıca alt kısımda iş yerinin adresi, işverenin adı ve soyadı bulunmalıdır.  Yazı örneği aşağıdaki gibi olabilir veya indirip boş kısımları doldurabilirsiniz.

    …………………………………… BANKASI MÜDÜRLÜĞÜNE

Firmamızda……/………/………..  tarihinden itibaren yevmiye/komisyon usulü ile çalışmakta olan ………………………………. TC kimlik numaralı ………………………………………. isimli kişi çalışması karşılığında şahsına ……….. TL (…………………………………………yazı ile) net ödeme yapılmaktadır. Aynı zamanda aldığı para üzerinde herhangi bi icra, taksit vb. kesintiler bulunmamaktadır.

İş bu yazı yukarıda adı geçen çalışanın isteği üzerine bankalarda kullanılmak üzere talep ve tanzim edilmiştir.

Saygılarımızla.

 

Yazı örneğini direk bilgisayarına indirmek isteyenler aşağıdaki bağlantıyı tıklayabilir.

Maaş Yazısı Örneği İndirmek İçin TIKLAYIN