• YARIM ALTIN
  1.593,00
  % -0,67
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  354771,291
  % 5,04
 • BIST 100
  1.392,91
  % 0,09

Vergi Dairesi Genç Girişimci Desteği Nasıl Yapılır

Vergi Dairesi Genç Girişimci Desteği Nasıl Yapılır

Genç girişimcilerin Gelir vergisi ve SGK muafiyet / destek başvurusu yapabilmeleri için öncelikle vergi mükellefiyetleri için başvurusunun tamamlanmış ve vergi kayıtlarının oluşturması gereklidir. Eğer vergi kaydınız yok ise bu belge için başvurunuza cevap verilmeyecektir bunun için öncelik olarak mükellefiyet işlemlerinizin tamamlanmış olması gerekmektedir. Sistem üzerinden yapacağınız başvuru ortalama 7 gün içerisinde size online dilekçe olarak sistem üzerinden belge çıktısı alabilir veya bağlı bulunduğunuz vergi dairesinin SİCİL servisine başvuru yaparak ilgili memurun yardımı ile size GENÇ GİRİŞİMCİ İSTİSNA belgesi verilir. Ancak başvuru yaptıktan 7 gün içerisinde ya sisteme cevap düşmesini bekleyin cevap düşmedi ise vergi dairenize öyle gidiniz çünkü başvuruların değerlendirilmesi için vergi dairelerince belli bir süreye ihtiyaç duyuluyor. Bu süreler bağlı bulunduğunuz vergi dairesinin yoğunluğuna göre değişkenlik gösterebilmektedir.

GENÇ GİRİŞİMCİ İSTİSNA BELGESİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR ?

Başvuru yapabilmeniz için öncelikle e devlet şifreniz veya İnteraktif vergi dairesi kullanıcı kodu / şifresi olması gerekiyor. Her iki bilgi ile de giriş yapabilirsiniz. Eğer kullanıcı kodunuz yok ve başvuru yapmak isterseniz sayfadan Kayıt Ol seçeneğini tıklayınız.

 1. https://ivd.gib.gov.tr/ adresine tıklayınız,
 2. Karşınıza açılan sayfadan kullanıcı kodunuz veya şifreniz varsa giriş yapın veya alt kısımdaki e devlet girişi ile yapabilirsiniz.
 3. 4. Bu alandan giriş yaparak sol üst menüde bulunan arama kutucuğuna “genç girişimci” yazarak hazır dilekçelerden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Sistemsel olarak bazı kişilerde bu hazır dilekçe bölümü çıkmamakta bu sorunla karşılaşan kişiler yine sol üst bölümdeki alana “Genel Amaçlı Dilekçe” yazarak çıkan menüden sırası ile bağlı bulunduğunuz vergi dairesini seçerek dilekçe yazım alanına geçersiniz. Bu bölüme aşağıdaki içeriği kopyala / yapıştır yaparak ilerleme esnasında kendi cep telefonunuzu yazıp onay kodu ile onayladıktan sonra dilekçeniz iletilmiş sayılacaktır. Bu dilekçeden bir çıktı alarak ortalama 3-7 gün arasında bağlı bulunduğunuz vergi dairesine giderek başvuru sonucu eğer şartları taşıyorsanız tarafına “Genç Girişimci İstisna Belgesi” verilecektir.

Dilekçe Alanına Yapıştırılacak Örnek ;

Dairenizin yetki sınırları içerisinde vergi mükellefiyim. 18/05/2018 tarihli ve 30425  sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırmasına Dair Kanunun 22.maddesinde yer alan ve 2018/28 Sayılı SGK genelgesinde bulunan Genç Girişimci Teşvik Uygulamasının şartlarını sağlamış bulunmaktayım. SGK Müdürlüğü’ne verilmek üzere ,genç girişimci istisnası kapsamında olduğuma dair yazı talep etmekteyim.

Gereğinin yapılmasını arz ederim.

Daha önceleri vergi daireleri başvuruları elden kağıt dilekçe olaraktan alabiliyordu ancak günümüzde yaşanan covid19 salgını sebebi ile vergi daireleri elden dilekçe başvurularını kabul etmemekte.